Vyvolávání filmu – Návod pro záčátečníky
Jak vyvolat film
Vyvolávání vlastního filmu může uspíšit Váš pracovní postup a umožnit tak rychlejší přístupk k Vašim negativům. Samozřejmě je to také výrazně efektivnější, co se týče nákladů, a nic nepřekoná ten pocit zadostiučinění, který Vám přinese kontrola nad celým procesem s Vaší fotografií.
Ač může být tento proces na poprvé znepokojující, nemusíte se bát. V tomto článku Vám poskytneme kompletní seznam vybavení, chemie a metod, které jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí sami vyvolávat filmy. Pro více informací si můžete také stánout kompletní pdf návod k vyvolávání Vašeho filmu a shlédnout tuto krátkou animaci.
VYBAVENÍ
Pro začátek Vám doporučujeme následující vybavení.
- 3 středně velké plastové nebo skleněné odměrné nádoby (nejvhodnější budou nádoby na měření 10 ml – 1 l)
- termometr
- časovač
- plastovou nebo skleněnou nádobu s víkem
- nádobu na vyvolávání
- otvírač láhví (nebo odstraňovač víček u filmů)
- chemie – popsáno níže
- lžíci na míchání (plastovou nebo kovovou – s dlouhou rukojetí)
- nůžky
- kolíčky na pověšení a usušení filmu
Doporučujeme Vám také použít ochranné rukavice / brýle / oblečení.
CHEMIE
Nabízíme širokou škálu foto chemie od papírů a filmovým vývojkám k přerušovačům, ustalovačům, smáčedlům a tonerům. Nicméně Vám k vyvolání filmu postačí vývojka, přerušovač a ustalovač.
Pokud Vás zajímá naše doporučení ohledně toho, jakou chemii na vyvolávání použít a jak ji připravit, přečtěte si prosím náš Návod – Jak vybrat tu správnou chemii k vyvolání filmu.
FILMOVÉ VÝVOJKY
Vývojky můžete najít jak ve formě práškového, tak i tekutého koncentrátu. Pro začátečníky jsou na přípravu a použití jednodušší tekuté vývojky jako například ILFORD DD-X.
Jakmile se Vaše zkušenosti s vyvoláváním filmů rozšíří, doporučujeme přejít na ekonomicky úspornější, práškové vývojky. Práškové vývojky byly původně vyráběny jako roztok k uskladnění, takže je jejich životnost přibližně 6 měsíců. Díky tomu mohou být předpřipraveny a uskladněny, nebo dále ředěny (1+1 nebo 1+3) po dobu 6 měsíců.
Pokud hledáte tu správnou filmovou vývojku, u nás si můžete vybrat ze 3 práškových (ID-11, MICROPHEN a PERCEPTOL) a 5 tekutých vývojek (ILFOTEC DD-XX, ILFOSOL 3, ILFOTEC LC29, ILFOTEC HC, a PHENISOL), vhodných pro vyvolávání.
Každá chemie disponuje určitými vlastnostmi a znaky, proto začátečníkům doporučujeme ILFOTEC DD-X, který Vám poskytne celkově ty nejlepší výsledky se všemi našimi filmy. A pokud je Vaší primární volbou právě práškový koncentrát, tak Vám doporučujeme ID-11.
Níže v tabulce si můžete přečíst více informací o dalších vývojkách a jejich nejlepších/speciálních vlastnostech. Na našich produktových stránkách také najdete více technických informací o veškéré námi nabízené chemii.
VYBÍRÁNÍ NEJLEPŠÍ ILFORD VÝVOJKY
Manuální zpracování (např. spirální nádoba, mísa/tác, hluboká nádoba) a rotační zpracováníTekutý | Práškový | |
---|---|---|
Nejlepší celková kvalita obrazu při nastavení měřiče EI 400/27 EI 800/30 EI 1600/33 EI 3200/36 | - ILFOTEC DD-X ILFOTEC DD-X ILFOTEC DD-X ILFOTEC DD-X | - ID-11 (stock) ID-11 (stock) MICROPHEN (stock) MICROPHEN (stock) |
Nejjemnější zrno | ILFOTEC DD-X | PERCEPTOL |
Maximální ostrost | ILFOSOL S | ID-11 (1+3) |
Maximální rychlost filmu | ILFOTEC DD-X | MICROPHEN (stock) |
One-shot convenience | ILFOSOL S (1+9) ILFOTEC DD-X | ID-11 (1+1) MICROPHEN (1+1) |
Úspornost | ILFOTEC LC29 (1+29) | ID-11 (1+3) MICROPHEN (1+3) |
Rychlé zpracování | ILFOTEC LC29 (1+15) | |
Doplnitelnost | ILFOTEC HC | ID-11 |
PŘERUŠOVAČE
Prodáváme pouze jeden přerušovač, a to ILFOSTOP. Ten je však vhodný pro všechny naše filmy a papíry, a jako tekutý koncentrát je skvělou volbou pro začátečníky.
USTALOVAČE
Co se týče ustalovačů, máme pro Vás dvě možnosti – RAPID FIXER a HYPAM. Začátečníkům doporučujeme použít RAPID FIXER, ačkoliv oba nabízené produkty jsou tekuté koncentráty a kompatibiltní se všemi ILFORD filmy a papíry, takže se ve výběru nemůžete splést.
Hlavní rozdíl mezi HYPAM a RAPID FIXER je ten, že HYPAM je narozdíl od RAPID FIXER kompatibilní s tvrdidlem. Vzhledem k tomu, že naše filmy jsou dostatečně robustní, tvrdidla nejsou obvykle potřeba, ale někteří lidé jejich užití preferují.
MIXIOVÁNÍ CHEMIE
Filmová vývojka, přerušovač a ustalovač, které doporučujeme začátečníkům, jsou všechno tekuté koncentráty, takže je jejich příprava velmi snadná. Přesto Vám však doporučujeme při jejich přípravě použít vhodné ochranné oblečení a brýle.
S chemií pracujte v místě s dobrou ventilací a v žádném případě neoužívejte stejný povrch jako ten, kde si připravujete jídlo/jíte. Určitě Vám doporučujeme vyhradit si pár minut k přečtení Health and Safety section (ENG), ve kterém se dozvíte vše o bezpečném používání chemie.
Před tím, než se pustíte do přípravy chemie, zkontrolujte řádně štítky na lahvích a podívejte se na technické listy každého produktu – ty můžete najít na stránkách ILFORD PHOTO. Každou chemii je nutno zředit přesně podle návodu na obalu, velikost vývojové nádoby Vás navede k tomu, kolik roztoku si máte připravit.
Vždy se ujistěte, že chemie je dobře rozmíchaná, a při každém dalším ředění vodou používejte lžíci na míchání. Teplota přidávané vody by měl být co nejbližší teplotě při vyvolávání – obvykle se jedná o 20°C (68°F).
Bližší informace o tom, jak ředit námi doporučené chemikálie, naleznete v příručce pro začátečníky.
VYVOLÁVÁNÍ FILMU
Ve chvíli, kdy máte veškerou potřebnou chemii připravenou (můžete ji připravovat na světle), budete třeba vyndat film z kazety a navinout ho na spirálu/cívku ještě před tím, než ho umístíte do vyvolávací nádobě. Tuto fázi je nutno provádět v naprosté tmě – zde si můžete přečíst několik typů, které Vám pomohou tento krok zvládnout.
Jakmile bude film v bezpečně uzavřen v nádobě, můžete jej vynést na světlo a zbytek vyvolávacího procesu provést zde. Bude třeba zkontrolovat čas vyvolávání, přerušování a ustalování u konkrétního filmu a vývojky – tyto informace najdete v technických listech.
Se správně připravenými chemickými roztoky, časovačem a založeným filmem můžete začít vyvolávat.
- Začněte proces vyvolávání nalitím ILFORDTEC DD-X roztoku plynule, ale zároveň co nejrychleji, do nádoby. Nádoba by měla stát ve vyvolávací misce, nebo tácu, který případně zachytí uniklé kapky. Časovač spusťte teprve až roztok nalijete do nádoby celý.
- Nádobu řádně zavíčkujte a čtyřikrát otočte vzhůru nohama po dobu prvních deseti vteřin a poté znovu, po dobu dalších deseti vteřin (čtyři obrácení) na začátku každé další minuty, abyste promíchali vývojku. Pokaždé, když nádobu obrátíte, poklepejte na ni, abyste uvolnili z filmu vzduchové bubliny, které se tam mohly během procesu utvořit.
- Ujistěte se, že jste zkontrolovali časy vyvolávání jednolivých filmů. Například film DELTA PROFESSIONAL 100 potřebuje 12 minut při použití ILFOTEC DD-X (1+4) při 20°C/68ºF. Proto, 15 sekund před vypršením 12 minutového intervalu, začněte vylévat vývojku z nádoby. V době, kdy vývojku vylijete úplně, časovač by měl doběhnout do konce.
- Nalijte ILFOSTOP přerušovací roztok do nádoby. K řádnému promíchání roztoku nádobu dvakrát otočte vzhůru nohama. Po deseti sekundách roztok vylijte. Doba v přerušovací lázni není rozhodující, avšak film zde ponechejte minimálně 10 sekund.
- Jako další nalijte roztok ILFORD RAPID FIXER. Časovač spusťte ve chvíli, kdy dolijete celý roztok, následně promíchejte stejně, jako v případě vývojky, dokud ústálení není kompletní. Tento krok potrvá 3 minuty. V tomto případě opět není čas rozhodující, přesáhne-li dobu 3 minut. Po dokončení můžete ustalovač přelít zpátky do lahve a později ho použít znovu.
- Nyní, ve chvíli, když je film ustálený, můžete sejmout víčko nádoby. Omývejte film pod tekoucí vodou (20°C/68ºF) po dobu přibližně 5-10 minut. Druhou možností je naplnit nádobu vodou o stejné teplotě jakou měl vyvolávací roztok, a pětkrát obrátit nádobu. Poté vylejte všechnu vodu, nádobu naplňte znovu a desetkrát ji obraťte. Nakonec vodu opět vylejte, nádobu znovu naplňte a tentokrát ji obraťte dvacetkrát, než ji znovu vylijete. Úplně nakonec proveďte posldní opláchnutí – přidejte do vody pár kapek ILFOTOL smáčedla. Tento krok není nezbytný, ale urychlí proces schnutí a také zajistí, aby film uschl rovnoměrně.
SUŠENÍ
Nyní si musíte připravit film k osušení. Vyndejte si spirálu s filmem z nádoby a konec filmu z ní opatrně vytáhněte. K tomuto konci pevně upevněte dřevěný, nebo plastový kolíček (pro pevnější upevnění bude možná potřeba přehnout konec filmu), a poté pověste film z háčku nebo hřebíku, který by měl být alespoň 2 metry/6ft 6in od země.
Vymotejte film u drážek spirály a odstraňte veškerou přebytečnou vodu tak, že opatrně stěrkovými kleštěmi, nebo kouskem čistého semiše přejedete po celé délce filmu. (Dejte si pozor, aby se Vám na film nedastala žádná nečistota, která by mohla film při sušení poškrábat.)
Na konec filmu upevněte zatížený kolíček a pod film dejte podložku na odkapávání. Nechte ho usychat v klidné, bezprašné atmosféře. Sušení může být urychleno pomocí fénu nastaveného na nejnižší teplotu, a za stálého pohybu sušte ve vzdálenosti 30 cm/1ft od lesklé strany filmu.
DOKONČENÍ
Jakmile negativy uschnou, řádně je prozkoumejte. Okraje filmu (rebates) by měly být čisté, s viditelným a čitelnými čísly snímku na okraji. Správně vyvolaný a exponovaný negativ by měl mít celou řadu tónů, s některými částmi téměř průhlednými (stejně jako rebates) a dalšími částmi tak hustými, že, skrze ně přečtete pouze tisk. Negativy držte pouze za okraje.
Spočítejte si negativy: film s 36 expozicemi Vám možná dá 37 nebo 38 snímků. Nejelépe je uskladníte v zakládacích fóliích na negativy, ve formě šesti nebo sedmi snímků na jednom pásku, tudíž doporučujeme film rozstříhat tímto způsoem. (V tomto případě možná budete mít možnost odstřihnout nepovedený nebo prázdný snímek.) Vložtě štítek s datem do zakládací fólie a už máte své negativy připravené k tisku.
Gratulujeme, právě jste úspěšně vyvolali film a nyní se můžete připravit na tisk!