Close

Jak si vybrat černobíly film?

ILFORD PHOTO dnes nabízí největší a nejširší škálu černobílých filmů na trhu. Zatímco je to perfektní pro zkušené fotografy, kteří mají rádi volbu, chápeme, že to může být trochu matoucí pro ty, kteří jsou nyní začátečníci.

Pokud chcete poprvé vyzkoušet fotografický film a přemýšlíte, kde začít, pak jste na správném místě. Měli bychom začít tím, že poukážeme na fakt, že pokud jde o filmy ILFORD, neexistuje žádná „špatná“ volba. Všechny jsou fantastické a Vaše volba se ztenčí na kombinaci osobních preferencí (například struktury zrna) a jak / co plánujete natáčet (rychlost a expoziční šířku).

Porovnání DELTA PROFESSIONAL VS PLUS RANGE

Většina našich filmů se rozděluje na 2 odlišné linie: filmy PLUS (FP4 PLUS, HP5 PLUS a PAN F PLUS) a filmy DELTA PROFESSIONAL (DELTA 100, DELTA 400 a DELTA 3200).

Filmy DELTA PROFESSIONAL používají nejnovější filmovou emulzní technologii, která jim dává výhodu nižšího poměru zrna k rychlosti. To znamená, že získáte méně zrna při ekvivalentní rychlosti ve srovnání s filmy PLUS představujícími okrajově čistší, ostřejší vzhled.

Avšak Filmy PLUS, které používají zavedenou technologii emulze, mají větší délku expozice než filmy DELTA. Díky tomu je lepší pro zpracování a vytlačování. Jsou také méně citlivé na zpracování, což je ideální pro lidi, kteří s fotografickým filmem teprve začínají.

Při výběru mezi filmy DELTA PROFESSIONAL a PLUS neexistuje správná nebo nesprávná volba. Oba mají profesionální rozsahy a kvality, základní rozdíly jsou omezeny na dostupnou rychlost, délku expozice a vzhled struktury zrna.

Jako dobrý výchozí bod zkuste HP5 PLUS (nebo FP4 PLUS, pokud jste v prostředí studia nebo jasného světla), a až budete mít větší jistotu s expozicemi, zkuste filmy Delta, abyste zjistili, zda dáváte přednost vzhledu.

SPECIÁLNÍ FILMY

ILFORD PHOTO také produkují speciální filmy mimo řad PLUS a DELTA PROFESSIONAL. Ty mají jedinečné vlastnosti, které je odlišují od ostatních.

SFX 200 – tento středně rychlostní film má rozšířenou červenou citlivost, takže v kombinaci s [tmavě červeným filtrem] můžete vytvářet infračervené obrazy. Jedná se o populární tvůrčí styl fotografů černobílých krajin, kdy obloha je hluboce černá, a zelená vegetace sněhově bílá.

XP2 SUPER – Tento rychlý film sdílí mnoho vlastností s filmy DELTA 400 a HP5 PLUS. Klíčovým rozdílem je to, že tento film nabízí pohodlí zpracování barev C41, což zvyšuje možnosti zpracování. Můžete ho nechat vyvolat jakékoliv místní laboratoři, supermarketu nebo lékárně, která nabízí zpracování filmů, zatímco vaše standardní černobílé filmy musí jít do specializovaných laboratoří – najděte si Vaši místní nebo zkuste naši oceněnou labolatoř ILFORD.

Dalším jedinečným prvkem, kterým disponuje XP2 SUPER, je schopnost fotografovat různé citlivosti mezi ISO 50 a 800 na stejném válci a stále pracovat standardně. (Pokud stisknete nebo zatáhnete jiné filmy, musíte zachovat nastavení ISO konzistentní a zpracovávat proti této ISO).

KENTMERE FILMY

Značka Kentmere, která zahrnuje černobílé filmy Kentmere 100 a 400, je vlastněna a vyráběna technologií firmy HARMAN. Tyto filmy jsou na stejné úrovni a podstupují stejně přísné procesy výroby a řízení kvality jako všechny filmy ILFORD PHOTO. Kentmere filmy jsou skvělým východiskem pro studenty nebo pro někoho, kdo se učí filmovému snímku, než přejde na filmy ILFORD.

PÁR VĚCÍ, KTERÉ JE TŘEBA  SI  PROMYSLET PŘED  POŘÍZENÍM FILMU

Typ filmu: Typ „filmu“, který potřebujete, bude určen kamerou, kterou používáte. Vytvořili jsme krátkou animaci (ENG), která vysvětluje různé typy filmů, které si můžete koupit – 35 mm, 120 rolí nebo fólie (fólie je k dispozici v různých velikostech). Nezapomeňte, že ve všech těchto formátech není k dispozici žádný film ILFORD PHOTO.

Rychlost filmu: Rychlost filmu nebo ISO je mírou citlivosti filmu na světlo. Čím nižší je číslo ISO, tím pomalejší je film, tj. ISO 50 je pomalejší film než ISO 400. Množství dostupného světla (buď přirozeného nebo vytvořeného) určí, kterou rychlost byste měli používat. Pokud je světlo omezené, je nejlepší, aby byla vyšší. Pokud je dostatek světla, můžete použít pomalejší rychlost. Obecně platí, že pomalejší rychlostní filmy mají jemnější strukturu zrna (při použití v jejich doporučeném ISO). Vytvořili jsme animaci (ENG), která se zabývá rychlostí filmu a různými aplikacemi pro každou rychlost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image