Close

Jak vybrat ten správný papír pro černobílou fotografii

ILFORD PHOTO nabízí rozsáhlou škálu černobílých fotografických papírů. Fotografův výběr papíru je subjektivní rozhodnutí založené na osobním vkusu a preferencích. Také muže být ovlivněno typem obrazu, který fotí a finální podobou, které se snaží dosáhnout.

Každý papír disponuje jinými vlastnostmi a slouží k rozdílnému účelu, a tak Vás tato příručka provede terminologií a všemi dostupnými možnosti, a pomůže Vám vybrat nejvodnější papír pro tisk v temné komoře.

BÁZE: RC PAPÍR VERSUS  PAPÍR S BARYTOVOU FB PODLOŽKOU VERSUS BAVLNĚNÝ PAPÍR

První rozhodnutí, které Vás u výběru papíru čeká, je to, na jaké bázi zvolíte svůj papír. Většina našich papírů pokrývá dva rozdílné typy bází – polyetylenové (RC) papíry nebo barytové (FB) papíry, popis obou naleznete níže. Dále také můžeme nabídnout bavlněné papíry, které jsou velmi podobné fine art inkjet papírům

RC papír je zapečetěn mezi vrstvy polyetylenu s emulzí a ‚super-vrstvou‘ navrchu. To z těchto papírů dělá typicky více robustnější, a umožňuje to snadnější a rychlejší manipulaci při tisku. Právě proto je tento dru papíru vhodný pro začátečníky, ale zároveň je velmi populární mezi více zkušenými/profesionálními tiskaři.

FB papír disponuje vrstvou barytu (síran barnatý) aplikovanou na bázi papíru, která je dále pokryta emulzí. Tyto papíry působí a vypadají jako ručně vyráběné, a díky vyské gramáži Vám mohou přinést tisky vynikající kvality, s hlubokými černými tóny, které dodávají tisku sytější vzhled a vyšší hloubku obrazu.

The image on the print can also be enhanced from showing texture as a result of emulsion being coated onto the grain of this type of base. FB papíry jsou také obzvláště vhodné pro aplikace tónování a při správném vyvolání jsou tyto papíry velmi stabilní a tudíž i perfektní volbou pro archivaci (obzvláště jsou-li tónovány selenem).

Ovládání a zpracovávání FB papíru je většinou náročnější, než práce s RC papíry, a i proces sám o sobě je o něco delší (převážně kvůli nutnosti delšího porcesu omývání). Z tohoto důvodu jsou tyto papíry doporučovány spíše více sebevědomým a zkušenějším tiskařům a staly se volbou profesionálních fotografů/tiskařů pro výstavní práce.

Poznámka – všechny naše papíry užívají emulze na bázi chlorobromidu.

GRADACE: PAPÍR S PROMĚNNOU GRADACÍ VERSUS PAPÍR S PEVNOU GRADACÍ

Další rozhodnutí, které Vás při výběru papíru čeká, je mezi papírem s proměnnou gradací a papírem s pevnou gradací.

Papír s proměnnou gradací je designován ke spolupráci s MULTIGRADE filtry nebo se zvětšovacím přístrojem s barevnou hlavou. Díky tomu ze svých negativů můžete získat plný rozsah kontrastu (00 jemný až 5 tvrdý). Pokud tento papír budete používat bez jakéhokoli fitru, jeho gradace bude přibližně okolo 2-3.

Papír s pevnou gradací byl designován tak, abyste nemuseli při práci s ním používat filtry. Avšak i přes svou původní popularitu byl později nahrazen papíry s proměnnou gradací. V ILFORD řadě pouze naleznete papíry s gradací 2 a 3.

Pokud své negativy správně exponujete a pokud je pro Vás přijatelný finální tisk se středním kontrastem, tak jsou papíry s gradací skvělou volbou. Nicméně pokud mají Vaše vyvolané negativy části s extrémními jasy a stín nebo s vysokým kontrastem, tak v tomto případě mohou být papíry s gradací poněkud omezující. Při práci s rozdílnými negativy jsou papíry s proměnnou gradací tou lepší volbou, a to právě díky své schopnosti pokrýt širkou kontrastní škálu.

POVRCH

Povrch papíru pomůže určit finální vzhled a dojem, kterým Váš tisk bude nakonec disponovat. Existuje mnoho možností a právě zde rozhodne Vaše preference a obraz, který tisknete, o tom, jaký papír zvolit.

Lesklý – hladký povrch, který oživí kontrast, zvírazní černou a rozjasní bílou.

Perleť – decentní perleťový lesk zlepšuje ostrost a jasnost obrazu, a  přidává hloubku.

Satén – hladký povrch bez lesku perleťového lesku, ale se stejným kontrastem.

Matný – hladký, čistý a přirozeně vypadající papír bez výrazného lesku, kterým disponují lesklé papíry. Perfektní do míst s jasným světlem, kde by právě světlo mohlo způsobit odrazy na papíře.

Polomatný – hladký a přiorzeně vypadající povrch s podobnými kvalitami a atributy, které má i většina matných papírů.

ILFORD RC papíry jsou typicky nabízeny v lesklých a perleťových variantách, MULTIGRADE DELUXE RC však naleznete také v saténovém provedení.

ILFORD FB papíry jsou dostupné v lesklé, polomatné a matné podobě.

MULTIGRADE ART 300 (Cotton Rag) papír má texturovaný matný povrch a disponuje leskem vaječné skořápky.

TÓN OBRAZU

Většina papírů ILFORD má na výběr z pokrytí studených, neutrálních a teplých tónů. Obrazy mohou být také tónovány za pomoci chemie, jako součást tiskového procesu – obvzvlášť vhodné jsou pro to FB papíry.

Dali jsme dohromady tento Přehled papírů, který Vám při rozhodování pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image