Close

Vývojka

CO JE TO VÝVOJKA?

Vývojka tvoří část vyvolávacího procesu spolu s přerušovačem a ustalovačem. Díky vývojkám se stane Váš exponovaný obraz okem viditelným.

Více informací, jak si vybrat ten správný papír a chemii, si můžete přečíst na našich stránkách.

Při nákupu chemie si vždy pečlivě zkontrolujte návod k použití. Prodáváme celou řadu foto chemie, včetně přerušovačů, ustalovače, tónovačů, smáčedel a samozřejmě také filmové (negativní) vývojky. Negativní vývojky jsou výhradně používány k vyvolávání filmů, a nelze je použít na fotopapíry, pokud není uvedeno jinak.

VÝVOJKY POZITIVNÍ

U nás si můžete vybrat ze široké nabídky tekutých i práškových vývojek, jež jsou všechny kompatibilní s našimi RC a FB papíry. A v závislosti na tom, jaký typ vývojky se rozhodnete použít, se budou šedé tóny na Vašem obrazu pohybovat od neutrálních po teplé.

V nabídce máme 6 vývojek pro vyvolávání papíru. Následuje krátký přehled a charakteristika každého z nich, k čemu se nejvíce hodí, apod.:

PRÁŠKOVÉ VÝVOJKY (PRO VYVOLÁVÁNÍ V MISCE)

Narozdíl od tekutých, práškové vývojky vyžadují o trochu více času a práce při přípravě. Obvykle tento druh vývojek doporučujeme těm fotografům, kteří se již stihli řádně seznámit s používáním chemie. Jak se jednou naučíte s práškovými vývojkami pohodlně pracovat, jejich užívání pro Vás bude úspornější.

V naší nabídce máme jednu práškovou vývojku.

BROMOFEN

Tato vývojka Vám přinese skvělé výsledky se všemi papíry z naší řady, určenými do černé komory. Vytváří neutrální, téměř lehce teplý tón. Je dostupný jako 5L balení, roztok se ředí 1+3. Roztok z balení 5L ředěný 1+3 Vám dá na 3500 RC 10×8″ fotografií, nebo na 2250 FB 10×8″ fotografií.

TEKUTÉ VÝVOJKY

Naše tekuté vývojky jsou nenáročné co se týče přípravy a použití a můžete si vybrat ze dvou variant – pro vyvolávání v misce a ty pro přístrojové vyvolávání (v profesionálnách labech).

MULTIGRADE

Tato vývojka Vám přinese skvělé výsledky se všemi papíry z naší řady, určenými do černé komory. Její použití je snadné a úsporné, a navíc ještě disponuje skvělými uchovávacími vlastnostmi (většinou jej lze použít znovu), a Vašemu výtisku dodává neutrální tón. Je k dostání v 500ml, 1L a  5L balení.

Lze jí použít do roztoku 1+9 nebo 1+14. Láhev 1L, pokud namícháte roztok 1+9, by Vám měl stačit přibližně na 100 RC 10×8″ nebo na 500 FB 10×8″ výtisků.

PQ UNIVERSAL

Tato vývojka přináší skvělé výsledky se všemi papírovými produkty naší výroby a od neutrálních po téměř teplé tóny. Může se chlubit dobrými uchovávacími vlastnostmi, tudíž může být použita vícekrát, ak dostání je jako 500ml, 1L a 5L balení.

Používá se jako roztok 1+9, což Vám při koupi 1L balení vydá přibližně na 700 RC 10×8″ výtisků nebo na 450 FB 10×8″ výtisků.

Poznámka – tato vývojka je také vhodná pro vyvolávání listového filmu (1+9 nebo 1+19). Jedna 1L láhev namíchaná jako roztok 1+9 Vám umožní vyvolat 100 10×8″ listových filmů.

HARMAN WARMTONE

Tato vývojka přináší skvělé výsledky se všemi papírovými produkty naší výroby a dodává Vašemu obrazu teplý tón. Může se chlubit dobrými uchovávacími vlastnostmi, tudíž může být použita vícekrát, k dostání je v 1L balení. Doporučujeme ho používat jako roztok 1+9, tak vytvoříte přibližně 600 RC 10×8″ výtisků nebo 350 FB 10×8″ výtisků.

VÝVOJKY DO VYVOLÁVACÍXH PŘÍSTROJŮ (FOR LABS)

2150 XL

Tato vývojka byla vytvořena primárně k použití pouze s ILFORD RC papíry a v ILFOLABu 2150 table top processor. Přidává Vašim fotografiím neutrální až téměř studený tón. K dostání je jako součást sady, která mimo jiné obsahuje ještě 3L láhev vývojky a 3L láhev ustalovače.

Celá sada je použita ve vyvolávači 2150 – the correct working strength end volume is generated from the processing machine automatic water top up. 3L sada by Vám měla vystačit přibližně na 1000 RC 10×8″ výtiskl a je určena k použití při teplotě 35°C (95°F).

2000RT

Tato přístrojová vývojka byla vytvořena primárně pro práci s RC papíry v roller transport processors. Dodává Vašemu obrazu neutrální až téměř studený tón, k dostání je v balení po 5L. Je určena k použití v teplotách mezi 20-40°C (68-104°F) a jako roztok 1+4.

Vývojka 2000RT je doplnitelná – doporučujeme, aby byla doplněna v rozmezí 150-250ml/m² (13-23ml/ft²) pracovní síly vývojky. 5L lahev používaná jako roztok 1+4, která byla doplněna 200ml/m², by měla vystačit na 2427 RC výtisků 10×8″.

 

2 Comments on “Vývojka

Miloš
18. 5. 2020 at 8:07

Dle obrázku v ID-11 se používá voda přímo z kohoutku. Mám ale pocit, že cca 10 let zpátky jsem používal destilku. Je možné tedy použít i tvrdou vodu z kohoutku?

Odpovědět
Pepa Duchoslav
22. 2. 2021 at 13:01

Dobrý den,

obrázkový návod obsahuje symboly a symbol vodovodního kohoutku znamená jen vodu. Ano, používejte dál destilku, nebo alespoň filtrovanou vodu. 🙂

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image